UČIMO AMANITE Amanita rubescens

 UČIMO AMANITE 

Amanita rubescens - biserka, bisernica - uslovno jestiva

Posle kneginje - jajčare, u rodu Amanita druga po jestivoj vrednosti je ova gljiva, koja kod običnih berača nije baš poznata i popularna. Znaju je dobri gljivari i lako je nađu, s obzirom da je ima u svim tipovima šuma (četinarskim i listopadnim) i na svim nadmorskim visinama. Nalazio sam je lično i na 1.800 metara nadmorske visine u smrči, ali isto tako na najnižim destinacijama na 200 m u grabu, hrastu, brezama, bukvi.
Njen kvalitet u kulinarstvu je nesporan, kada joj se oljušti kožica šešira i dobro termički obradi, zadovoljava svakog sladokusca.
Može se spremati u paprikašu sa povrćem, pržena sa lukom, pohovana, a odlična je i na roštilju. Svrstava se u uslovno jestive gljive kod kojih se termolabilni otrovi razgrađuju na 70 stepeni Celzijusa.
OPIS GLJIVE
Ova robusna gljiva naraste do 20 cm u prečniku šešira, koji je prvo konusnog oblika, a starenjem se izravna. Boja šešira je smeđe - vinski crvena sa varijantama oker i sive boje. Posut je sitnim zrncima koja su kao biser granulirani, ravne površine, sivkaste nijanse. Ovi biserni ostaci univerzalnog ovoja se lako brišu od prve kiše, pa nekad bude i gole kožice. Na slikama je zato i prikazano više primeraka, jedan sa zrncima, a drugi obrisanog šešira.
Listići su beli, ali pri najmanjem dodiru ili povredi nožem pri branju dobijaju vinski-crvene fleke, što je jedna od osobina za determinaciju (određivanje vrste) ove gljive.
Drška je još više prepoznatljiva. Robusna, valjkasta i do 20 cm visoka, prvo puna, a kod starijih se prošuplji. Tipično je u bazi bulbozna sa jednim prstenastim pojasem vinski-crvene boje. Nosi prsten-suknjicu koja visi, a prvo je krem boje dok kod starijih dobije vinsku nijansu.
Meso gljive u šeširu je belo, a posle preloma za nekih sat vremena dok je nosite po šumi, čak i u dršci dobije crveno-vinsku boju. Debelo je, sočno i bez mirisa. Nemojte je probati sirovu jer smo pisali o njenoj otrovnosti dok se termički ne obradi.
Mogućnost mešanja sa otrovnom panterkom ćete izbeći, ako upamtite da biserka nema volvu i da joj listići i meso na prelomu crvene, što nije slučaj kod ni jedne druge Amanite.
TEKST i fotografije Marjan Kustera i prijatelji