Armillaria mellea - Prava medenjača (Medena puza)

 Ovih dana krenula je još jedna sjajna gljiva, o kojoj smo već pisali, ali vredi ponoviti je, zbog jer kad naletite na žbun napunite punu korpu.


Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm

Prava medenjača (Medena puza)


Kao i mnoge druge gljive i prava medenjača ima više imena: obična panjevka, svetleća panjevka, fosforna gljiva, medenjača, senf gljiva kao i medena gljiva u engleskim prevodima...

Plodi krajem leta, pa sve do kasne jeseni u buketima na trulim panjevima svih lišćarskih vrsta drveća, ali i kao opasan parazit na živim stablima, kako lišćara tako i četinara. Često napada voćnjake u kojima izaziva belu trulež u korenu. Micelija ove gljive je toliko zbijene strukture da u toku noći daje fluoroscentno osvetljenje, te zbog toga nosi naziv fosforna gljiva ili svetleća panjevka. Dokazano najveći živi organizam na svetu, jer se njen micelijum može prostirati na površini većoj od 10 km2. Voćnjak koji napadne je, nažalost, otpisan.


Opis

Šešir je tankog mesa i prečnika 4-10cm (retko do 15cm). Kako šešir raste, opna kojom su listići vezani za dršku puca po ivici šešira i ostane kao beličasti prsten na dršci. Kožica šešira je boje meda, crvenkasto siva ili boje rena, na sredini tamnija a prema nareckanoj ivici svetlija. Površina je suva, sa sitnim smeđim ljuspama, koje su na sredini gušće, a sa starošću otpadaju.

Drška je visine 5-12cm (retki su primerci do 20cm), a debljine 1-2,5cm, u zoni prstena svetlija, naniže ciglasto-smeđe boje. Kao mlada homogena, a kod starijih šuplja, cilindrična, prava ili zakrivljena, u osnovi blago zadebljana. Žilava i vlaknasta odbacuje se za ishranu.

Veoma aromatična i ukusna gljiva, ali je ne podnose svi isto te je potrebno malo prokuvati pre upotrebe.

Neiskusni gljivari je mogu zameniti  jestivom grmačom (Armillaria tabescens), ali i otrovnom sumporačom (Hypholoma fasciculare).


Medicinska i lekovita svojstva

Gljiva sadrži polisaharide, vitamin A, gvožđe,  kalijum i mnoga druga jedinjenja. Smanjuje simptome stvarne i bubrežne hipertenzije. Upotrebljava se za poboljšanje vida i kod upale očiju i noćnog slepila, sprečava respiratorne probleme u probavnom sistemu, povećava dotok krvi u mozak i srce, bez da uveličava krvni pritisak, smanjuje otkucaje srca, umanjuje periferni i koronarno vaskularni otpor, deluje umirujuće, antikonvulzant i štiti od jonizirajućeg dejstva radijacije.


Antikancerogeno dejstvo

Naučnici su vršili istraživanja koja su pokazala potiskujuće dejstvo protiv sarkoma 180 sa 70% efikasnosti i Erlihovog karcinoma sa 80%  efikasnosti (Ying i dr, 1987). 

Polisaharidi medene puze su na ispitivanju na miševima pokazali porast ciklofosfamida kod kičmene moždine.


Antibakterijsko, antiupalno i  antibiotsko dejstvo

Invitro istraživanje medene puze pokazalo je antibiotsko dejstvo protiv Staphylococcus aureus, Bacillus cereus i Bacillus subtilis.Armilarijska kiselina potiskuje gram-pozitivne bakterije i plesni. Antibakterijsko, invitro, istraživanje dokazano je od strane Dervilla M.X, Donnely i dr, 1986.

Etanolov ekstrakt puze ima značajan antiupalni efekat kod potiskivanja NO, iNOX, COX.2 i proizvodnje citokina.

Izgleda da ekstratk ove gljive iducira sazrevanje  ljudskih dendričnih ćelija bez ekspresije citokina (Kim, S. K. i dr, 2008). Kasnije istraživanje pokazalo je da gljiva podstiče unutarćelijsku adheziju molekula-1, koji pospešuje imune ćelije na mestu upale (Kim, S. K. i dr, 2010).


Antiholesterolsko, antihipertonično dejstvo

Istraživanje sa tabletama prave medenjače kod 43 pacijenta sa hiperlipidemijom, sprovedeno u centralnoj šangajskoj bolnici, ustanovila je 48% promenu nivoa holesterola sa efikasnošću od 83%. Kod pacijenata sa povišenim trigliceridima umanjenje je bilo oko 42% i koeficijent efektivnog umanjenja 75%. Sistolični i diastolični pritisak kod 86% pacijenata se smanjio, a simptomi vrtoglavice, težine u grudima, nervoze i drugi simpotmi hipertenzije su se smanjili.


Narodna i tradicionalna medicina

U tradicionalnoj kineskoj medicini se i sirova smatra kao slatka i kao dobar hranljivi tonik. Tablete od medene puze se koriste kod vrtoglavice, glavobolje, nesanice, upale krajnika i konvulzije kod dece. Pomaže u probavi kod gastritisa i umanjuje bolove prilikom varenja, a koristi se i kao melem kod moždanog udara. Istraživanja su pokazala da pomaže kod povišenog krvnog pritiska, spazma i opuštanje nerava.

Može se osušiti, samleti i pomešati sa medom i kao takav melem može se konzumirati svakodnevno (preporučeno do tri kašike dnevno).

Po svemu onome što nam pruža, svrstava se  u sam vrh među gljivama.


Izvor - Лечебните гъби в България, Владимир Вжаров, София 2016; Лекарственные грибы. Большая энциклопедия, Михаил Вишневский

Tekst za Gljive Balkana priredio - Srđan Veselinović

Foto - Grozdan Taskov