Sarcodontia crocea (Schwein) Kotl. 1953

 Sarcodontia crocea (Schwein) Kotl. 1953




Kako na prostorima na kojima se govore srodni južnoslovenski jezici ova gljiva nije registrovana, tako i NEMA drugih naziva osim naučnog/znanstvenog.


EKOLOGIJA: Gljiva je po strategiji parazit na starim stablima jabuke (Malus pumila) koju napada kada drvo dostigne neku starosnu dob, izgubi imunitet ili bude napadnuto sporama gljive u nasadima više stabala prenosom s jednog na drugo. Poznata je takva zaraza u Poljskoj, pa je gljivu prvi i registrovao poljski naučnik Kotleba, Ipak gljiva prevashodno napada pojedinačna stabla jabuka ili grupe stabala koje se ne nalaze u intenzivnoj voćarskoj proizvodnji i koja se ne tretiraju fungicidima.


RASPROSTRANJENOST: Zabeleženi su nalazi u Severnoj Americi sporadično, u severnoj Evropi u Norveškoj, Švedskoj i Finskoj, na istoku Rusije sve do Urala, a na zapadu Evrope u Francuskoj i Ujedinjenom kraljevstvu. U pribaltičkim zemljama se beleži u Danskoj, Belgiji, Latviji i Estoniji, ali sve po nekoliko slučajeva. U Centralnoj Evropi se beleži u Poljskoj, Nemačkoj, Slovačkoj, Češkoj, Mađarskoj , Austriji i Sloveniji svega 3 nalaska pod imenom Sarcodinia setosa . U južnim državama Evrope i Balkana nije do sada beležena.


STATUS UGROŽENOSTI - predložena je za Crvenu listu ugroženih vrsta na svetskom nivou po IUC inicijativi, a u pojedinim zemljama je već na nacionalnim crvenim listama.


OPIS GLJIVE: Plodno telo je razvučeno po supstratu, deblu ili granama jabuke, najčešće na oštećenim delovima bez kore i u šupljinama na deblu, i to na površini od nekoliko centimetara do dužine od jednog metra. Kada je plodno telo u fruktifikaciji iz gljive izlaze bodljice, zubići dužine od 5 - 15 mm, a debljine svega 1 mm u prečniku. Celo plodno telo je zlatno oker boje, a zubići ili bodljice nešto svetlije.Meso je žuto, konzistentno i vlažno.Meso snažno miriše na mešavinu anisa, badema i jabuke, a dolazi od hemijskog spoja benzaldehida.


NALAZ GLJIVE u R.Srbiji prijavljuje Jelena Rakočević iz Kraljeva, ul.27.Marta, na jabuci staroj 40 godina koja je zbog napada gljive totalno obolele i ruinirana iako još daje plodove. Gljiva je prvi put primećena na stablu 2018. godine, a ove 2019. godine se pojavila na deblu i još tri najdeblje grane. Drvo je već totalno degradirano, nakrivljeno i sklono padu. Fotografija glljive je načinjena na zahtev autora ovih redova dana 27.maja 2019.godine telefonom.


U traganju za podacima o gljivi utvrdio sam da nije zabeležena u balkanskim državama,

Posle objave ovog članka su utvrdjeno nalazi u Despotovcu i Pirotu.


Mikroskopsku determinaciju gljive uradio je Nenad Milosavljević, gd Šumadija, Kragujevac.


Autor teksta i organizator svih ovih radnji

Marjan Kuštera, Niš.