Inonotus obliquus - CHAGA gljiva

 Inonotus obliquus ( Ach.ex Pers.) Pilat - čaga,staroslovensko ime ,,gaga,,


Ovu neobičnu,čudnu i legendarnu gljivu upotrebljavali su lekari u 18,19. i 20. veku,kao i homeopate u lečenju raka usne duplje,štitaste žlezde i pljuvačnih žlezda.Uglavnom gustim odvarom koji se primenjivao 3 x dnevno.


Slavu doživljava u vreme Sovjetskog Saveza i to tek po proterivanju nobelovca Aleksandra Solženicina iz Rusije.Solženicin je dobitnik Nobelove nagrade za književnost za 1970.godinu,a čagu je proslavio u svom autobiografskom romanu ,,Odeljenje za rak,,objavljenom 1968.godine.Boraveći kao izgnanik po sibirskim logorima 9 godina,Solženicin je oboleo od raka pluća,a na odeljenju za rak ga je lečio čagom dr.Сергей Масленников.Ovaj lekar je ukazao da čaga zaustavlja proces deoba ćelija karcinoma,što je kasnije i kliničkim istraživanjima,kao i biohemijskim laboratorijskim ispitivanjima,dokazala grupa sovjetskih naučnika / проф.Якимов, проф. П.Березина и проф. Булатов / 


Nakon ovog istraživanja Ministarstvo zdravlja SSSR - a je odobrilo u uvelo u zvaničnu farmakopeju lek ,,Benfungin,,.Ovaj lek je ekstrat čage kome je dodata kobaltova sol ili kobaltov sulfat a konzervans je 10% špiritus.


U novije vreme se proizvodi preparat ,,Čagovit,, koji je lek novije generacije sa uvećanim profilaktičnim  efektom,a primenjuje se i kod drugih hroničnih nezaraznih autoimunih bolesti.


MESTO RASTA

Čaga raste najčešće na brezama,ali se može naći i na bukvi.

Nalazimo je na deblu na većim visinama od 3 do 6 metara,a najbolja je i najlekovitija je sa živih stabala starosti od 20 - 30 godina.Sa mrtvih stabala ili opalih debelih grana breze se ne sakuplja i nema lekovita svojstva.

U severnim evropskim zemljama,Rusiji,Finskoj,Latviji...čaga raste na svim nadmorskim visinama,dok je u južnijim državama Evrope zabeležena na većim nadmorskim visinama na autohtonim brezama.Navodimo Poljsku,Slovačku,Rumuniju,Bugarsku,Srbiju,Hrvatsku,BiH .


Kada napadne drvo,treba joj i do 10 godina da oformi plodno telo veličine do 50 cm i težine i do 5 Kg.Za ubiranje žage trebaće vam dobra penjačka oprema,merdevine i oštre sekirice,dleta i par pomoćnika.


UPOTREBA U NARODNOJ MEDICINI I HOMEOPATIJI


Način pripreme ,,čaja od čage,,

Zagrejati 2 dl vode do 80 stepeni Celsiusa, dodati 3 grama praha čage ili komadić meren na apotekarskoj vagici.Treba da odstoji najmanje 3 - 5 sati, posle čega procediti na filter papir ili gustu cediljku za čaj.Popiti celu dozu odjednom na prazan želudac.Proceđena čaga se ne mora baciti, već se može sakupiti količina od 3 dana pa ponovo prokuvati.

NE POSTOJE NIKAKVE KONTRAINDIKACIJE ZA UZIMANJE ČAGE ČAK NI U VREME ZRAČNE I HEMIO TERAPIJE.

Čaga se pože koristiti i za ,,neoperabilne tumore mekih tkiva, osim za tumore kože, kostiju i kore mozga.


- prvenstveno za sve tumore i karcinome osim tumore kože,kostiju i kore mozga,

- regulaciju crevne mikoflore i rada creva

- lečenje čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu

- protiv virusnih i bakterijskih infekcija uro-genitalnog trakta

- hipoglikemično dejstvo kod dijabetesa Tip  II / 60 % za 7 sati

- poboljšava krvnu cirkulaciju kod centralnog nervnog sistema i elektroaktivnost moždane kore

- kod psorijaze i ekcema se koristi za podizanje imuniteta

- ANTIOKSIDANTNO DEJSTVO čage je 50 X jače nego kod upotrebe Ganoderme lucidum / Reishi /


Fotografije gljive 

                       

   -  Marko Hadži Đokić, Srbija, Vranje

  -  Marjan Kuštera, Srbija, Niš