Lepista nuda
Sr - modrikača, hr - modra koturnica, eng - Wood Blewit, fr - Pied bleu, bg - виолетка, rus - синичка.
OPIS GLJIVE
Šešir u mladosti polusferičan, a rastom raširen, pljosnat, pa i udubljen na sredini. Veličina od 5 do 15 cm, mesnat, ivice podavijene ka unutra. Kožica šešira je glatka, gola, po vlažnom vremenu lepljiva, tamno ljubičaste boje, a kod starijih izbledjuje od ivice ka sredini. Listići su gusti, nejednake dužine, istobojni sa šeširom i dodiruju dršku pod pravim uglom.
Drška je debela, masivna, mesnata, hrapava po dužini, isto ljubičaste ali priunozne nijanse, poprašena svetlo ljubičastim prahom. Po čupanju gljiva iz supstrata povlači stelju, lišće,i glice, pa kada je uberete ugazite tu rupu.
Meso gljive je ljubičasto, krto na prelomu, prijatnog okusa i cvetnog mirisa, a kod starijih primeraka mirisa na zemlju.
RASPROSTRANJENOST
Saprofitna vrsta, uglavnom se nalazi na ivicama, čistinama, proplancima četinarskih šuma više nego u lišćarima. Često raste u velikim grupama, redovima kao a često napravi lepe vilinske krugove. Češća je u brdsko-planinskom pojasu na srednjim visinama od 500 - 1.000 m.n.v. nego na nižim terenima.
SLIČNE VRSTE
Slična joj je mala modrikača Lepista sordida, koja je rastom daleko manja, bledja, tanjeg mesa, više lila boje i provodnjeno svetle kožice šešira. Lepista personata - dvobojna koturnica, jasno je drugačije svetle boje šešira i samo modre noge,češća na livadama. Lokalno je na jugu Srbije zovu plavonoga livadarka (oko Svrljiga).
VREME RASTA
U planinskim predelima od septembra, a na nižim pojasevima u oktobru i novembru. Ponekad se javi i u proleće po otapanju snega u martu i aprilu.
UPOTREBLJIVOST
Gljiva se obavezno konzumira termički obradjena jer sadrži hemolizin koji razrdjuje krv. On je termolabilan pa se eliminiše na nižim temperaturama obrade. Neke osobe su zbog izrazitog aromata osetljive i gadljive na ovu gljivu. Na dalekom istoku ova gljiva se uspešno kultivira na supstratu kao i Agaricusi.
FARMAKOLOŠKA I MEDICINSKA SVOJSTVA
Plodna tela modrikače su bogata vitaminom B1 (tiamin) rastvorljiv u vodi i učestvuje u mnogim metaboličkim procesima u organizmu. Vitamin B1 je neophodan za stvaranje energije iz ugljenih hidrata, za pravilno funkcionisanje nervnih ćelija, za rad svih mišićnih vlakana, uključujući srčana-mišićna vlakna, za stvaranje crvenih krvnih ćelija eritrocita.
ANTIBAKTERIJSKA SVOJSTVA
Jedno istraživanje u Japanu grupe autora (Yang at all 1987) dokazalo je efikasnost ekstakta gljive na gram pozitivne i gram negativne bakterije, kao i na Candidu albicans.
Veoma davno 1947.god. dokazana je njena efikasnost protiv Escherichia coli i Stafilococcus aureus, jer ove bakterije brzo stvaraju rezistentnost na antibiotike tipa penicilina i cefalosporina..
TOKSIČNOST GLJIVE
U različitim havarijskim uslovima i zagadjenim rejonima (gradska sredina, blizina auto -
puta, topionice olova, cinka i bakra, termoelektrane) nije uputno brati ove gljive, jer je od 50 ispitivanih vrsta ona svrstana na 2.mesto po usvajanju teških metala olova i žive koji su krvni otrovi i kumulativno se gomilaju u organizmu.
Izvori - Vžarov, Višnjevski, Hadžić, Davidović
Obradio i priredio za Gljive Balkana: M.Kuštera
FOTO - M.Kuštera