BIOLUMINISCENCIJA kod gljiva

 BIOLUMINISCENCIJA kod gljiva 

Bioluminiscencija je prirodni fenomen koji je nastao tokom evolucije živih organizama iz potreba njihove odbrane od predatora, privlačenja plena, osvetljenja životne sredine u velikim dubinama okeana,a kod nekih algi, bakterija i gljiva nije još uvek razjašnjena ta pojava.

To je stvaranje i emitovanje svetlosti od strane živih organizama, a sama svetlost je produkt hemijske reakcije koji ćemo pokušati malo da objasnimo kod gljiva.

Sve gljive koje pokazuju tu pojavu sadrže enzim luciferazu koja aktivira pigment luciferin.Kada molekul luciferina oksidira on prelazi u drugi spoj koji se zove OKSILUCIFERIN.Pri toj hemijskoj reakciji gotovo sva energija se pretvara u svetlosnu, a minimalan deo u toplotnu energiju.Sve gljive koje imaju moć bioluminiscencije emituju plavo-zelenu svetlost talasne dužine od 520 - 530 nm.

Interesantno je da se luminiscencija kod nekih vrsta javlja kod plodnih tela, kod nekih u micelijumu, a kod nekih samo u sklerocijumu gljive.

Nauka je do sada utvrdila oko 80 vrsta gljiva sa osobinom bioluminiscencije, a svih 79 pripadaju basidiomikotama, osim jedne jedine ascomikote.

Sve basidiomikote su reda Agaricales i bez izuzetka su tzv,, drvenjače,, odnosno, rastu na drvenoj podlozi bilo kao saprofiti ili obligatni paraziti.

Najpoznatije su svakako vrste iz rodova Omphalotus, Armillaria, Mycena, Panellus, Roridomyces, Collybia.

Veliki broj vrsta rasprostranjen je u tropskim klimatskim zonama, a manji broj u umerenom pojasu.Naučnici pretpostavljaju da je ova osobina nastala u toku evolucije reda Agaricales, kao posledica borbe - oksidacije ovih vrsta u gustoj drvenoj sredini, jer je poznato da je celuloza najgušća organska sredina.

Ta oksidacija luciferina smatra se odbrambenim mehanizmom gljiva, pa su gotovo sve ove vrste i odlični antioksidansi.

Listu sa spiskom bioluminiscentnih gljiva sastavio je u jednoj obimnoj naučnoj studiji 2008.godine Dennis Desjardin sa saradnicima.



Tekst priredio - Marjan Kuštera

FOTOGRAFIJE sa slobodnih izvora


BIBLIOGRAFIJA

 - Desjardin D, Oliveira AG, Stevani CV (2008). "Fungi bioluminescence revisited". Photochemical & Photobiological Sciences.

- Audrey LCC, Desjardin DE, Tan Y-S, Musa Md Y, Sabaratnam V (2015). "Bioluminescent fungi from Peninsular Malaysia

- Vydryakova GA, Psurtseva NV, Belova NV, Pashenova NV, Gitelson JI (2009). "Luminous mushrooms and prospects of their use". Mikologiya I Fitopatologiya

- Mihail JD (2015). "Bioluminescence patterns among North American Armillaria species". Fungal Biology