Geopora sumneriana - Kedrova krunašica

 Geopora sumneriana (Cooke) M.Torre (1976) - kedrova krunašica


Sinonim -  Sepultaria sumneriana, iz 1895. godine joj je dao George Edward Massee (1850 - 1917), koji je registrovao, inače prvi predsednik British Mycological Society. 

Ova gljiva većinu godine provodi kao hipogeična gljiva, kuglastog oblika, da bi se u rano proleće početkom marta razvila u nivou terena, izbacivši krunaste čašice u malim grupama.

Ascokarpi su veličine od 3 - 5 cm u prečniku, i do 3 cm visine. Spoljna strana apotecije je smedje dlakava i do pola ukopana u zemlju,a unutrašnja strana - fertilni himenijum je sjajno sivobiserne boje.

Slične gljive su joj iz istog roda Geopora arenosa i Geopora tenuis,ali obe vrste su manje,svetlije apotecije i rastu isključivo na peskovitim terenima dina.

HABITAT - U Srbiji ove gljive su proinadjene isključivo u mikorizi sa kedrovima koji su kao sadnice stigle 70.tih godina 20 veka.

Kedrovi su nativno mediteransko drveće koje raste na severim obalama Afrike i duž obala svih mediteranskih zemalja, a simbol su države Liban.

Geopora je nalažena i uz tise -  Taxus baccata, ali nije zabeleženo u Srbiji.

Zabeleženi nalazi Geopora sumneriana po saznanjima autora ovih redova u 

- Beogradu,opština Zvezdara / Dušan Dimitrijević,

- u Požarevcu u sred grada kod Komande garnizona / Bojan Trailović, član Gljivars.društva Požarevac 

- u Nišu ,naselje Pantelej, Marjan Kuštera.

Gljiva nije navedena u Atlasu gljiva J.Vukojević i Ibrahima Hadžića

Spore su dimenzija  27-37 x 13-16µm , a sadrže obično dve uljane kapi. Mikroskopija na slici uradjena za potrebe determinacije i fungarijuma Mikološkog društva Naissus, a jedan primerak eksikata se nalazi u fungarijumu MGSS u Novom Sadu i dostupan je za dalja istraživanja.



Tekst i fotografije

Marjan Kuštera

Mikroskopija - mr.Iskra Kajevska 2016.g