Marasmius oreades, vilin klinčić, supača, čeljadinka (u nekim selima jugoistočne Srbije).
Gljiva iz vilinog kruga (kola) ili vilinih staza i stazica. Posle jačih pljuskova, u roku od tri dana, samo se stvore niotkuda zvane niti ikada vidjene na svakakvim travnatim mestima, kućnim travnjacima, pored bazena na otvorenom gde je neko doneo humusni sloj i posejao travu, na fudbalskim terenima, u parkiću gde se igraju vaši unuci i komšijska deca, u krugu biblioteke, bolnice, škole... u voćnjacima kao i na poljanama, pašnjacima i livadama.
Naravno da naprave i čarobne krugove, pa su dovitljivi seljaci iz Istočne Srbije našli način. da ubede praznoverne i lakoverne da su to neki magnetni krugovi gde je boja na ivici kruga tamnije zelena, a u sredini utabana od stajanja istih. Lakoverni plaćaju po 20 evra da stoje po 15 minuta u " Čudesnim krugovima", koji će im doneti izlečenje od neke bolesti ili ih pročistiti svojim magnetizmom od nečastivih sila.
A, samo je mala narandžasta mirisna gljivica u pitanju.
Da se ponovim, ponekad se tako pojave gde ih neko nije video pa izmame začuđujuće priče.
Lepa mala gljiva šeširića ne većih od 3 ( 4) cm....boje krem, a po suvom vremenu izbledi do skoro bele ili bledo krem.
Listići su češće retki ali su popunjeni sa lamelulama (medjulistićima) u istoj boji kao gornja površina kapice.
Drška je redovno duža od šeširića i ne deblja od 2 mm, žilava i u istoj boji šešira. Drži se za travljak (gde joj je micelija) vrlo čvrsto micelarnim končićima, pa su za njeno branje potrebne makazice ili oštriji kraći nožić.
Za jednu poštenu porciju supe od ove gljive i malo povrća potrebno vam je najmanje 30 - tak šeširića, a ako vas je 4 za stolom onda dobrih 100 komada što i nije teško nakupiti ako nadjete lepi "Vilin krug", stazicu ili veću grupu ili grupice. Samo nastojte da ne berete gljive na travnjacima po gradu gde kuce i mace piške i kake.
I uvek pitanje na kraju: Ima li sličnih gljiva koje su opasne za trovanje?
NARAVNO ima sličnih gljiva kada ih gledate odozgo..neke male bele gljive iz roda Clitocybe mogu biti i fatalne, ali ne možete pogrešiti ako gledate BOJU LISTIĆA koja je kod Clitocyba bela, a kod klinčića krem narandžasta.
Možete u travi naići i na masu gljiva sitnih iz roda Coprinus, no te gljivice redovno imaju crne i sive listiće. Treća grupa bi bile opasne Dermocybe koje su neke ružne, tamnije braon boje i tamnih listića....
Oni koji naiđu i na neke balegarke, ako ima krupne stoke po papnjacima, neće im se ništa opasno desiti u slučaju greške, osim što će sanjati vile i vilenjake.
Autor ovog teksta Vam želi srećan lov, naoružajte se prvenstveno znanjem i strpljenjem, po tri puta pogledajte sve elemente gljive pre nego se odlučite za konzumaciju.
Oprez je majka mudrosti.
Za Gljive Balkana:
Tekst i foto Marjan Kuštera
P.S. Cvetići sleza i trave cikorije su tu da uporedite veličinu šeširića gljive, a malo i da svojim lepim bojama razvesele sliku i priču.
Ne zamerite autoru na slobodi izražavanja slikom.