Amanita caesarea - kneginja, blagva, jajčara

 UČIMO AMANITE                                         Amanita caesarea - kneginja, blagva, jajčara, rujnica, bulindža, kajmakčara, žuja.popadija, ilijnjača / Slov. karželj, kajzerica /

EKOLOGIJA : Najčešče raste u toplim hrastovim šumama južne Evrope, ali je zabeležena i u zapadnim delovima Ukrajine, na Krimu, Moldaviji, svim balkanskim zemljama, Madjarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Austiji, južnim delovima Nemačke i Poljske, kao i svim zemljama Mediterana - Portugal, Španija, Albanija, Francuska, Italija, Crna Gora, Hrvatska, Grčka i zemljama koje okružuju Crno more Turska i Bugarska.                                              U Sloveniji i Hrvatskoj, Nemačkoj je na crvenim listama kao strogo zaštićena vrsta.                         

Ime je dobila po rimskom caru / Caesar / Klaudiju koji je obožavao ovu gljivu pa je iz tog razloga ZABRANIO njeno branje osim za njega samog, iako je cela Italija bogata tom vrstom.     

OPIS: cela gljiva kao sve "ovojnjače" u ranoj fazi rasta nalazi se u beloj kožastoj ovojnici koju nazivamo velum univerzale, a tada liči na jaje, pa je s toga i dobila ime na našim prostorima. Po probijanju ovojnice ŠEŠIR živo narandžaste boje naraste i do 15/20 cm, nekada sa po nekom belom krpicom.

Listići - himenijum su žuti kao zlato i to je ono što je jasno odvaja od drugih otrovnih Amanita.  

DRŠKA (stručak) je ceo žute boje, a na gornjoj trećini visi ŽUTI PRSTEN... što je još jedan znak prepoznavanja vrste. U bazi drške je volva ili ostatak od opšte ovojnice, bela, kožasta, nepravilna i otvorena. Po ubiranju ponesite gljivu s njom u korpi jer održava svežinu gljive.  MESO gljive je bledo žuto a u pripremi / prženju na ulju ispušta finu žutu boju. Ukus je gljivlji ali sa laganim mirisom na zemlju.                               

JESTIVOST: Vrhunski kvalitet niko ne spori, ali zbog enzima kod Amanita brzo se kvari na visokim temperaturama. Ako je uberete u jutarnjim satima do podneva mora u obradu za konzumaciju ili sušenje u dehidratoru, a na primorju i na jakom suncu. Može se konzumirati sirova na salatu kada je jako sveža sa maslinovim uljem, soli i začinima. Svi drugi načini njenog čuvanja u staklenkama ili zamrzavanjem su mnogo lošija varijanta.             

SLIČNE GLJIVE: liče joj u fazi jajeta panterova muhara koja  i na preseku ima belo meso, kao i muhara u odrasloj fazi, ako neka jaka kiša muhari spere bele  fleke. Muhara takodjer ima sve druge elemente gljive BELE BOJE a kneginja ŽUTE.                                                


Za Gljive Balkana:

AUTOR TEKSTA I FOTOGRAFIJA Marjan Kuštera