Russula aurata - zlatna krasnica



Kao po preciznom kalendaru i gljivarskim knjigama u Srbiji prvog jula počne da plodi jedna divna zeka, golubica sa još lepšim imenom: Zlatna krasnica, zeka ili golubica: Russula aurea tako nazvana i opisana još 1796 godine od Christiana Hendrika Persona. Čak 40 godina kasnije u sredjivanju roda Russula švedski mikolog Ellias Magnus Fries 1838 godine je preimenuje u Russula aurata. 
  


         

OPIS GLJIVE: ŠEŠIR zaravnjen i širok do 10 cm ima osnovnu zlatno - žutu boju u sredini, okruženu sa plameno crvenom aureolom. Kožica se ljušti do pola, a meso ispod šešira žućkasto, iako u celoj gljivi belo, slatko i neutralno. LISTIĆI si zlaćano žuti od spora koje padaju i po drški koja je kod mlađe gljive bela a kod starijih požuti.   


                  
 Stanište gljive su obično hrastove i bukove šume, dok na severu Evrope čini mikorizu i sa četinarima. Početak plodonošenja od Avgusta pa do novembra na jugu kontinenta. Upotreba je široka zbog njenog lepog i blagog ukusa a meso nije tvrdo kao kod drugih Russula. Sreću da je pronadjete kvare vam puževi golaći i drugi šumski stvorovi koji je obožavaju, pa se smatra da je retka vrsta iako nije nigde na crvenim listama. 



Tekst: Marjan Kuštera, FOTO Dušan Ranđelović MD NAISSUS i Marjan Kuštera.