Ramaria botrytis - crveni koral

 

RAMARIJA

 


Ramaria botrytis, obično poznata kao crveni koral,  crvena capica, jestiva je vrsta koralnih gljiva iz porodice Gomphaceae. Njeno robusno telo može narasti do 15 cm  u prečniku i 20 cm u visini te  zaista podseća na neki morski koral. Njene guste grane, koje potiču od krepke, masivne osnove, nabrekle su na vrhovima i izdeljene na nekoliko manjih grančica. Grane su u početku beličaste, ali  sa starenjem postaju  smeđe ili žute boje sa vrhovima koji su ružičasti do crvenkasti. Meso je debelo i belo. Spore, žućkaste u naslagama, su elipsoidne, imaju uzdužne pruge i mere oko 13,8x4,7 mikrometara. Ovu vrstu roda Ramaria botrytis, prvi put je naučno opisao 1797. godine mikolog Kristijan Hendrik Persun. Široko rasprostranjena vrsta, nalazi se u Severnoj Americi, Severnoj Africi, centralnoj i istočnoj Evropi, Australiji i Aziji. Gljiva je mikorizna sa širokolisnim drvećem, a plodovi na zemlji u šumovitim predelima. Postoji nekoliko vrsta koralnih gljiva koje su po izgledu slične Ramariji, i iako je poređenje staništa ili karakteristika poput boje ili morfologije grananja često dovoljno za identifikaciju Ramarije, ponekad je potrebna mikroskopija da bi se napravila jasna razlika između njenih dvojnika. Plodovi Ramarije su jestivi, a mladi primerci imaju blag, voćni ukus. Neki autori upozoravaju na laksativne efekte kod osetljivih osoba. Gljiva sadrži nekoliko hemijskih jedinjenja sa in vitro biološkom aktivnošću, a plodna tela imaju antimikrobnu aktivnost protiv nekoliko vrsta i sojeva  bakterija otpornih na lekove koji izazivaju bolest kod ljudi.

 

Ramarija je ektomikorizna vrsta, što znači da formira asocijacije sa širokolisnim drvećem, posebno bukvom. U studiji za utvrđivanje efikasnosti nekoliko jestivih ektomikoriznih gljiva u promovisanju rasta i akumulacije hranljivih materija crvenog mahagonija sa velikim plodovima (Eucalyptus pellita),  Ramarija je bila najbolja u poboljšanju kolonizacije korena i uzimanja makronutrijenata. Zapisi o asocijacijama sa četinarima verovatno predstavljaju slične vrste. Plodovi rastu na zemlji pojedinačno, raštrkano ili u malim grupama među lišćem u šumi, a mogu da rastu i u vilinskim prstenovima.

 

Ramarija je jestiva vrsta, a njen ukus je „blag“ ili „voćni“ i  može se porediti  sa kiselim kupusom, zelenim kikirikijem (sveže ubranim kikirikijem koji nije dehidriran) ili mahunama graška. Starija rodna tela razvijaju kiseli ukus. Prodaje se na pijacama hrane u Japanu kao Nedzumi take,  i bere se iz divljine u Koreji i Nepalu. Debela osnova i glavne grane zahtevaju duže kuvanje od manjih grana. Jedan terenski vodič  ocenjuje jestivost kao „upitnu“, upozoravajući na moguću opasnost da se primerci pomešaju sa otrovnom Ramaria formosa - om. Drugi autori upozoravaju da neki pojedinci mogu iskusiti laksativni efekat od konzumiranja pečurke. Savetuje se oprez pri sakupljanju plodova u blizini zagađenih područja, jer je poznato da vrsta bioakumulira toksični arsen (Slekovec M, Irgolic KJ, 1996). Hemijska analiza pokazuje da Ramarija ima energetsku vrednost od 154 kilodžula na 100 grama svežeg rodnog tela, što je uporedivo sa opsegom od 120–150 kJ prijavljenim za komercijalno uzgajane jestive pečurke. U procentima suve materije plodovi sadrže 39,0% sirovih proteina, 1,4% lipida, 50,8% ugljenih hidrata i 8,8% pepela. Najveći deo lipida čine oleinska (43,9%), linolna (38,3%) i palmitinska (9,9%) masne kiseline ( Kalač P., 2009 ).

 

Pokazalo se da ekstrakti rodnog tela Ramarije povoljno utiču na rast i razvoj HeLa ćelija uzgajanih u kulturi tkiva (Barros, 2009) Pečurka sadrži nikotianamin, ACE inhibitor (enzim koji konvertuje angiotenzin i pomaže u smanjenju krvnog pritiska). Nikotianamin je jedinjenje za helatiranje metala neophodno za metabolizam gvožđa i njegovo korišćenje u biljkama. Nekoliko sterola  takođe je izolovano iz plodova: 5α,6α-epoksi-3β-hidroksi-(22E)-ergosta-8(14),22-dien-7-on, ergosterol peroksid, cerevisterol i 9α-hidroksicerevisterol, u dodatak ranije nepoznatom ceramidu (2S,2'R,3R,4E,8E)-N-2'-hidroksioktadekanoil-2-amino-9-metil-4,8-heptad-kadien-1,3-diola (Yaoita, Saton, Kikuchi, 2007).

 

Laboratorijski testovi pokazuju da plodovi imaju antimikrobnu aktivnost protiv nekoliko patogenih sojeva bakterija otpornih na lekove. Ekstrakti inhibiraju (zaustavljaju) rast gram-pozitivnih bakterija  Enterococcus faecalis i Listeria monocytogenes,  i ubijaju gram-pozitivne vrste Pasteurella multocida, Streptococcus agalactiae and S. pyogenes.

 

U studiji iz 2009. godine na 16 portugalskih jestivih divljih vrsta pečuraka, pokazalo se da Ramarija ima najveću koncentraciju fenolnih kiselina (356,7 mg po kg svežeg rodnog tela), koja se uglavnom sastoji od protokatehuinske kiseline; imala je i najveći antioksidativni kapacitet.

 

Fenolna jedinjenja — uobičajena u voću i povrću — se naučno istražuju zbog njihovih potencijalnih zdravstvenih koristi povezanih sa smanjivanjem rizika od nastanka hroničnih i degenerativnih bolesti...


Autor teksta i foto: Nikolić Mladen